Trápí nás všechny a koho ne, tak ho to nejspíše teprve čeká. Bolavá záda. Příčin bolesti pravda může být mnoho. Může ji způsobovat např. poranění svalového aparátu, výhřez ploténky, onemocnění pánevních orgánů nebo – a o to tu dnes poběží – dysfunkce hlubokého stabilizačního systému páteře. Jestli máš sedavé zaměstnání nebo naopak celý den v práci stojíš a víš, že aktivního pohybu máš málo, zbystři. Na cestě k úlevě od bolesti by ti mohl pomoci tento článek. . . a pilates!
Když bolí záda, pomůže jejich posílení?
Napadlo tě, že když se na zádové svaly zaměříš a posílíš je přesně mířenými cviky, tak přestanou bolet? Prosím, takto ne.
Fyzioterapeutka Mgr. Hana Trakalová k tomuto říká: “Zádové svaly, teď myslím ty velké, povrchové, nemají tendenci k oslabení, nýbrž ke zkrácení, přetížení, tudíž nepotřebují posílit, ale zrelaxovat a protáhnout. Záda budou bez bolesti, pokud bude dobře fungovat bránice, pánevní dno a břišní svaly (hlavně ten hluboký – musculus transversus abdominis) v souhře se zády.”
Když nekompenzujeme kancelářskou (a samozřejmě i jakoukoli jinou jednostrannou) práci dostatečným pohybem, nepoměr v zapojení svalů těla časem nadělá neplechu a povede k bolestem.
Co tedy pomůže?
Posílit CORE! A co že to je? Hluboké břišní svaly, svaly pánevního dna, hýždě a zádové svaly. Tyto svaly jsou důležité pro správné držení těla a podporu páteře. Jejich posílením se učíme držet tělo a páteř ve správné poloze, koordinovat pohyb a dech.
Fyzioterapeutka Hanka k tomu dodává: “Pevné Core představuje souhru, která zpevní páteř během VŠECH pohybů a pomáhá tak snížit riziko bolesti zad. V rámci fyzioterapie je ovlivnění svalů core hlavním léčebným i preventivním postupem při bolestech v zádech”
Představ si páteř, které nedělá oporu skoro nic a občas ji ještě něco táhne špatným směrem.. Ale co kdyby ta páteř byla rovnoměrně zafixovaná pevným svalstvem, které by ji po celé délce dávalo oporu?
Ono je to vlastně jednoduché – základní prevencí je aktivní pohyb. A pokud k němu přidáš i cílené posilování hlubokého středu, máš (alespoň částečně) vyhráno.
Zkus být na své tělo hodná a na ten střed se zaměřit. Začni jej opravdu posilovat a mysli na něj i v průběhu dne a běžných činností.
Nejde o to, mít břicho celý den “vtáhnuté”. Jde o to, mít jej “aktivní”. Zkus pocitově zpevnit všechny svaly břicha, i ty nejhlubší. Při řízení auta, při zvedání dítěte, při úklidu. Pokud na pevný střed myslíš (a aktivně na něm pracuješ) pomůže ti pohyby udělat správně a předcházet tak vzniku svalových disbalancí a bolestí.
Jaký pohyb zvolit? Klidně pilates!
Posilováním hlubokého středu se v žádném případě nemyslí, že se vrhnete na tisíc sklapovaček denně. Přímý břišní sval (ten povrchový) v tomto případě posilovat nechceme.
Na cestě k pevnému středu těla je pilates skvělý pomocník. Zapojuje hluboké jádro těla skoro u každého cviku a zpevňuje tvé tělo komplexně a od základu. Buduje dlouhé štíhlé svaly, které dávají tvému tělu potřebnou oporu.
Pravidelný pohyb ti mimo pevného středu může pomoci i s únavou a nedostatkem energie. Vypadá to, že není na co čekat 😉
Ani pilates není vždy všemocné.
Důležité je si uvědomit, že bolest zad může mít mnoho různých příčin a pilates by nemělo být považován za jedinou metodu léčby bolesti zad. Pokud máš bolesti zad, je vhodná konzultace s odborníkem na fitness, lékařem a úplně nejlépe kvalitním fyzioterapeutem. Nemusí jednat o banalitu, ale o jiné zdravotní problémy. Společně najdete správnou metodu, která ti pomůže.
Tak co, utvrdil tě tento článek v tom, že bez cvičení to nepůjde?
Napiš mi určitě do komentářů nebo do zpráv na instagram, jakou zkušenost máš s bolavými zády a středem těla ty!
Jsem v tom s tebou, ale..
Konec výmluv.
Čas začít.